Tanzánia, oficiálne Tanzánijská zjednotená republika, je krajina vo východnej Afrike v oblasti Veľkých jazier. Susedia Tanzánie: Keňa, Burundi, Kongo, Malawi, Mozambik, Rwanda, Uganda, Zambia. Hlavné mesto Dodoma, najväčšie mesto Dar es Salaam. Najvyššia hora Afriky - Kilimandžáro, sa nachádza v severovýchodnej časti Tanzánie. Turisticky vyhľadávané súostrovie Zanzibar tiež prináleží Tanzánii, vzdialené iba 45 km od kontinentu v Indickom oceáne.
- Prezident - ikulu.go.tz
- Úrad Prezidenta - tamisemi.go.tz
- Víceprezident - vpo.go.tz
- Premiér - pmo.go.tz
- Hlavný tajomník - chiefsecretary.go.tz
- Vládny webový úrad - ega.go.tz
- Government Portal - tanzania.go.tz
- Parlament - parliament.go.tz
- TZ Investičné centrum - tic.go.tz
- Národná volebná komisia - nec.go.tz
- Správa veci verejných - utumishi.go.tz
- Ministerstvo financií - mof.go.tz
- Ministerstvo zdravia - moh.go.tz
- Ministerstvo práce a dopravy - mwt.go.tz
- Ministerstvo školstva - moe.go.tz
- Životné prostredie - nemc.or.tz
- Lesníctvo - tfs.go.tz
- Výskum divokej zveri - tawiri.or.tz
- Plavba - tasac.go.tz
- Železnice - trc.co.tz
ŠTÁT
Organizácia Spojených národov odhadla populáciu Tanzánie na 56,3 milióna obyvateľov, čo je o niečo menej ako Južná Afrika a robí z nej druhú najľudnatejšiu krajinu, ktorá sa nachádza úplne južne od rovníka. Obyvateľstvo sa skladá z približne 120 etnických, jazykových a náboženských skupín. Suverénny štát Tanzánia je prezidentskou ústavnou republikou a od roku 1996 je jej oficiálnym hlavným mestom Dodoma, kde sídli prezidentská kancelária, Národné zhromaždenie a všetky vládne ministerstvá. Dar es Salaam, bývalé hlavné mesto, má väčšinu vládnych úradov a je najväčším mestom krajiny, hlavným prístavom a popredným obchodným centrom. Tanzánia je de facto štátom jednej strany s demokratickou socialistickou stranou Chama Cha Mapinduzi pri moci.
Tanzánia je hornatá a husto zalesnená na severovýchode, kde sa nachádza hora Kilimandžáro. Tri z Veľkých jazier Afriky sú čiastočne v Tanzánii. Na severe a západe leží Viktóriino jazero, najväčšie jazero v Afrike, a jazero Tanganika, najhlbšie jazero kontinentu, známe pre svoje jedinečné druhy rýb. Na juhu leží jazero Malawi. Východné pobrežie je horúce a vlhké, so súostrovím Zanzibar len pri pobreží. Chránená oblasť Menai Bay je najväčšou chránenou morskou oblasťou na Zanzibare. Vodopády Kalambo, ktoré sa nachádzajú na rieke Kalambo na hraniciach so Zambiou, sú druhým najvyšším bez prerušenia vodopádom v Afrike.
Kresťanstvo je najväčším náboženstvom v Tanzánii, ale existujú aj významné moslimské a animistické menšiny. Tanzánčania hovoria viac ako 100 rôznymi jazykmi, čo z nej robí jazykovo najrozmanitejšiu krajinu východnej Afriky. Krajina nemá de iure ani oficiálny jazyk, hoci národným jazykom je svahilčina. Svahilčina sa používa v parlamente diskusie, na nižších súdoch a ako prostriedok výučby na základnej škole. Angličtina sa používa v zahraničnom obchode, v diplomacii, na vyšších súdoch a ako prostriedok výučby na stredných a vysokých školách; hoci tanzánijská vláda plánuje ukončiť angličtinu ako hlavný vyučovací jazyk, bude k dispozícii naďalej ako voliteľný. Približne 10 percent Tanzánčanov hovorí svahilsky ako prvým jazykom a až 90 percent ním hovorí ako druhým jazykom.
SPRÁVA, PODPORA
- Tanzánia Environmental Experts Association - teea.or.tz
- Komunikačný úrad - tcra.go.tz
- Komisia pre vedu a techniku - costech.or.tz
- Národná nadácia pre výskum - nrf.ac.za
- Centrálna Banka - bot.go.tz
- Informačné a komunik. technológie - ictc.go.tz
- Telekomunikácie - ttcl.co.tz
- Centrum pre genetické inžinierstvo - icgeb.org
- EDCTP - globálny výskum zdravia v Afrike - edctp.org
- Podpora priemysel rozvoja - unido.org
- SADC - sadc.int
- Tanzania Population Worldometer - worldometers.info
- UN ciele udržateľného rozvoja (SDGs) - un.org
PREZiDENTi
Vo vývoji novodobej Tanzánie zohrali najvýznamnejšiu úlohu jej piati prezidenti, ktorí boli aktérmi väčšiny strategických udalostí od čias vymanenia sa z koloniálneho područia až po obdobie celosvetovej pandémie. Tu nastupuje do úradu hlavy štátu prvá žena, prezidentka Samia Suluhu, ktorej kroky budú pod drobnohľadom priaznivcov ľudu Tanzánie a ich nastúpenej ceste.
5. John Pombe Magufuli (2015-2021) piaty prezident Tanzánie sa narodil 29. októbra 1959 v okrese Chato, región Kagera, teraz región Geita, umrel 17. marca 2021. V rokoch 2010 až 2015 a 2019 až 2020 bol predsedom SADC Juhoafrického rozvojového spoločenstva. Kandidoval na platformu znižovania vládnej korupcie a výdavkov a zároveň investoval do tanzánijského priemyslu, ale jeho vláda mala autokratické tendencie, ako vidieť v obmedzovaní slobody prejavu, obmedzovaní práv LGBT a represií voči členom politickej opozície a občianskej spoločnosti.
Tanzánia za jeho vlády zažila jeden z najsilnejších hospodárskych rastov na afric. kontinente (6 % ročne) a posunula sa z kategórie nízkopríjmových krajín do krajín so strednými príjmami. Na rozdiel od svetových lídrov Magufuli nariadil zastavenie testovania COVID-19 a odolal výzvam na implementáciu opatrení v oblasti verejného zdravia počas pandémie v Tanzánii.
Magufuli vyjadril tiež nedôveru k vakcínam vyvinutým v Amerike a Európe a radšej sa spoliehal, že ochráni svoj národ. Jeho prístup bol charakterizovaný ako popieranie COVID-19. Vláda pripísala jeho smrť dlhodobému srdcovému problému. Jeho nástupkyňou sa stala vtedajšia podpredsedníčka Samia Suluhu.
4. Jakaya Mrisho Kikwete (2005-2015) štvrtý prezident Tanzánie sa narodil 7. októbra 1950 v Msoga v oblasti Coast ako šieste dieťa v deväťčlennej rodine. Pred zvolením za prezidenta bol od r. 1995 ministrom zahraničných vecí do roku 2005. V rokoch 2008–2009 pôsobil ako predseda Africkej únie a v rokoch 2012–2013 predseda Trojky Juhoafrického rozvojového spoločenstva pre mier, obranu a bezpečnosť.
V roku 1976 nastúpil na prvú Univerzitu vojenských dôstojníkov v Monduli. V r. 1988 sa stal poslancom parlamentu a námestníkom ministra energetiky a nerastov. V roku 1990 bol vymenovaný za ministra vody, energetiky a nerastov. V roku 1994 bol ministerom financií a v rokoch 1995 až 2005 ministerom zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce.
3. Benjamin William Mkapa (1995-2005) tretí prezident Tanzánie sa narodil 12. novembra 1938, umrel 24. júla 2020. Bol predsedom Revolučnej štátnej politickej strany Chama Cha Mapinduzi, CCM. Získal titul z anglického jazyka na univerzite v Ugande v roku 1962 a magisterský titul z medzinárodných vzťahov na Kolumbijskej univerzite v USA v roku 1963. Mkapa sprivatizoval štátne korporácie a zaviedol politiku voľného trhu.
Jeho politická kariéra sa začala v roku 1962, pracoval v rôznych verejných inštitúciách, bol minister zahraničných vecí 1977 - 1980; minister informácií a kultúry 1980 - 1982; veľvyslanec Tanzánie v Kanade 1984 - 1990, bol ministrom informácií a vysielania 1990, minister vedy, techniky a vysokého školstva 1992 - 1995.
2. Alhaj Ali Hassan Mwinyi (1985-1995) bol druhý prezident Tanzánie sa narodil 5. mája 1925 v Kivule, pobrežnej provincii Mkuranga. Bol učiteľom na základných školách na Zanzibare. Od roku 1964 a zastával rôzne funkcie vo vláde Zanzibaru a Tanzánie ako generálny tajomník ministerstva školstva Zanzibaru 1963, v rokoch 1982 až 1983 bol ministrom zdravotníctva, ministerstva vnútra, prírodných zdrojov a veľvyslancom Tanzánie v Egypte.
V roku 1984 bol zvolený za prezidenta Zanzibaru a viceprezidenta Tanzánie. Absolvoval angličtinu na Regent Institute v Spojenom kráľovstve v roku 1960 a osvedčenia o odbornej spôsobilosti v arabčine, Káhira, Egypt, 1972-74. Bol tiež predsedom vládnucej strany Chama Cha Mapinduzi (CCM) v rokoch 1990 až 1996. Mwinyi podnikol prvé kroky na zvrátenie socialistickej politiky prezidenta Juliusa Nyerereho. Uvoľnil dovozné obmedzenia a podporil súkromné podnikanie. Presadzoval liberalizáciu morálky, ekonomiky, viery, hodnôt bez porušenia zákona.
1. Mwalimu Julius Kambarage Nyerere, (1964-1985) prvý prezident Tanzánie sa narodil 13. apríla 1922 v dedine Butiama, okres Musoma v regióne Mara. Bol synom náčelníka Nyerere Burita. V r. 1943-45 študoval magisterský titul na Makerere University v Ugande a v roku 1952 získal magisterský titul v odbore história a ekonómia v Edinburghu v Škótsku. V roku 1954 pomohol vytvoriť TANU, prostredníctvom ktorého bojoval za nezávislosť Tanganiky od Britského impéria. Nyerere pod vplyvom indického vodcu nezávislosti Mahátmu Gándhího kázal nenásilný protest, jeho rečnícky talent poskytol krajine svet bez vojny a krviprelievania.
Nyerere vstúpil do koloniálneho zákonodarného zboru v roku 1958 a bol zvolený za predsedu vlády v r. 1960. Rokovania s britskými úradmi viedli k nezávislosti Tanganiky v roku 1961 a Nyerere sa stal prvým predsedom vlády 9. decembra 1961. V roku 1962 bol Nyerere zvolený za prezidenta Tanganiky, keď sa stala republikou. Ideovo africký nacionalista a africký socialista propagoval politickú filozofiu známu ako Ujamaa (rodinnosť).
Nyerereho administratíva presadzovala v štátnej službe dekolonizáciu a „afrikanizáciu“ a zároveň podporovala jednotu medzi pôvodnými Afričanmi a ázijskými a európskymi menšinami v krajine. Podporoval vytvorenie štátu jednej strany a neúspešne presadzoval panafrikánsku formáciu Východoafrickej federácie s Ugandou a Keňou. Vzbura v armáde v roku 1963 bola potlačená s pomocou Britov.
Po revolúcii v roku 1964 na Zanzibare, ktorá zvrhla Džamšída bin Abdulláha, sultána Zanzibaru, spojil Nyerere ostrovy Zanzibar s Tanganikou do Tanzánie. V roku 1967 Nyerere vydal Arushskú deklaráciuktorá, ktorá načrtla jeho víziu ujamaa. Banky a ďalšie veľké priemyselné odvetvia a spoločnosti boli znárodnené; výrazne sa rozšírilo školstvo a zdravotníctvo. Vojna Tanzánie s Ugandou v rokoch 1978-1979 vyústila do zvrhnutia ugandského prezidenta Idi Amina.
V roku 1985 Nyerere odstúpil a jeho nástupcom sa stal Ali Hassan Mwinyi, ktorý zrušil mnohé z Nyererových rozhodnutí. Nyerere ako antikolonialista si získal všeobecný rešpekt celej Afriky a uznanie za to, že Tanzánia zostala stabilná a zjednotená po všetky roky od nezávislosti. Jeho budovanie štátu jednej strany a využívanie väzby bez súdu viedli k obvineniam z diktátorskej vlády.
Nyerere bol tiež obviňovaný zo zlého hospodárenia. V Tanzánii, kde ho nazývajú "učiteľ" alebo "otec národa", mu je stále prejavovaná hlboká úcta. Mwalimu Julius Kambarage Nyerere obdržal v r. 1987 Leninovu cenu za mier. Zomrel v nemocnici St. Thomas' Hospital v Londýne v Anglicku 14. októbra 1999.
ODKAZY
- Wiki Tanzania - wikipedia.org
- Britannica Tanzania - britannica.com
- United Republic of Tanzania - thecommonwealth.org
ODKAZY TURiZMUS
- Tanzania Tourism - tanzaniatourism.go.tz
- Wikitravel Tanzania - wikitravel.org
- Národné parky Tanzánie - tanzaniaparks.go.tz
- Kilimanjaro NP - national-parks.org
- Saanane NP - tanzaniatourism.go
- Tarangire NP - tarangiretanzania.com
- Serengeti NP - serengeti.com
- Mikumi NP - mikuminationalpark.net
- Burigi-Chato NP - tanzaniaparks.go.tz
- Safari Tours - safaribookings.com/tanzania
- Tanzania Tourist Board - tanzaniatouristboard.com
- Meteo Tanzania - meteo.go.tz
- Mapy - nationsonline.org
- Tanzania Odyssey - tanzaniaodyssey.com
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára