6.14.2020

Rusko

Rusko, je najväčšia kra­jina na svete, časť územia sa nachádza v Eu­ró­pe, časť v Ázii. Susediace krajiny sú Azerbajdžan, Bielorusko, Čína, Estónsko, Fínsko, Gruzínsko, Japonsko, Kazachstan, Kórejská ľud. republika, Litva, Lotyšsko, Mongolsko, Nórsko, Poľsko, Spojené štáty americké, Ukrajina. Hlavné mesto je Moskva.

Vladimir Vladimirovič Putin * Vladimir Vladimirovič Putin - Prezident od 1999

SLOVENSKO VO SVETE - RUSKO

Občan Slovenskej republiky, držiteľ platného pasu, potrebuje na vstup do Ruska vízum. O vízum možno požiadať na veľvyslanectve Ruskej federácie. Slovensko vo svete - svet na Slovensku:

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike
Konzulárne oddelenie
Telefón: +421 2 544 17 929
Email: konzulat@rusemb.sk

Ruské vízové centrum v Bratislave
Konventná 6, Bratislava
Telefón: +421 2 59 301 080
Email: bratislava@interlinkservice.ru

Slovenské veľvyslanectvo v Rusku
ul. J. Fučíka 17/19
115 127 Moskva
Email: emb.moscow@mzv.sk

Viac info: Ministerstvo zahraničných vecí Ruska

POLiTiKA

Ústava Ruska je základným zákonom Ruskej federácie. Ústava má najvyššiu právnu silu, priamy účinok a platí v celej krajine. Zákony a iné právne akty prijaté v Ruskej federácii nesmú byť v rozpore s ústavou. V súlade s dekrétom prezidenta z 3.7.2020 o oficiálnom uverejnení Ústavy Ruskej federácie v znení neskorších predpisov je jej text uverejnený na Oficiálnom internetovom portáli právnych informácií - pravo.gov.ru.

Preambula ústavy
Nás, mnohonárodnostný ľud Ruskej federácie, spája spoločný osud na našej pôde, presadzovanie ľudských práv a slobôd, občiansky mier a harmónia, zachovávanie historicky vytvorenej štátnej jed­no­ty, založenej na všeobecne uznávaných princípoch rovnosti a seba­ur­če­nia. národov, uctiac si pamiatku našich predkov, ktorí nám odo­vz­dali lásku a úctu k vlasti, vieru v dobro a spravodlivosť, oživiť suverénnu štátnosť Ruska a potvrdiť nedotknuteľnosť jeho demo­kra­tic­ké­ho základu, usilovať sa o blahobyt a prosperitu Ruska, vy­chá­dzajúc zo zodpovednosti za našu vlasť voči súčasným a budúcim generáciám, uznávajúc sa za súčasť svetového spoločenstva, prijí­ma­me Ústavu Ruskej Federácie.

Členstvo Ruska v medzinárodných organizáciách OSN, IFC, UNESCO, UNWTO, WHO, WTO...

 

HLAVNÉ MESTO MOSKVA

MoskvaHlavné mesto Moskva

Ako sa o Moskve uvádza v starých kronikách, v roku 1147 princ Jurij Dolgorukij si pozval svojho príbuzného, princa Svyatoslava Olgoviča, aby ho navštívil v Moskve, čo bol malý hrad stratený v bezhraničnom ruskom lese. Tak sa začala história najvýznamnej­šieho politického, hospodárskeho, kultúrneho a vedeckého centra Ruska. V 12. storočí sa Moskva zmenila na pevnosť. V 13. st. to už bolo mesto a v 15. stor. sa Moskva stala hlavným mestom ruského štátu. Dnes sa ocitla Moskva so svojou históriou, architektonickými majstrovskými dielami a nespočetnými umeleckými pokladmi vo víre globálnych prúdov určujúcich svetový vývoj. Ľudia na celom svete prichádzajú, aby boli svedkami nádhery Moskvy a podľahli kúzlu, ktorým hlavné mesto najväčšieho impéria na svete rozhodne disponuje.

Moskva, najväčšie mesto najväčšej krajiny sveta sa nachádza v európskej časti Ruska na rovnomennej rieke Moskva. Aj počtom obyvateľov 13.100.000 je najväčším mestom Európy, je centrom ruského politického, ekonomického, kultúrneho a vzdelávacieho života. Moskva je obľúbeným turistickým centrom Ruska. Kremeľ, Červené námestie, Novodevičij kláštor a kostol Nanebovzatia Panny Márie v Kolomenskoje je zaradené na zoznam svetového dedičstva. Hlavné mesto Moskva je najdôležitejší dopravný uzol, v meste je 6 letísk, 10 železničných staníc, 3 riečne prístavy (riečne spojenie s morami Atlantického a Severného ľadového oceánu). Od roku 1935 funguje metro v Moskve. Moskva je športovým centrom krajiny, v roku 1980 sa v Moskve konali XXII. letné olympijské hry.

Ďalšie mestá v Rusku

PetrohradPetrohrad

Petrohrad (Санкт-Петербург) je druhé najvýznamnejšie ruské mesto po Moskve, ekonomické, priemyselné, vedecké a kultúrne centrum, dopravný uzol na severozápade Ruska, administratívne centrum Leningradskej oblasti a Severozápadného federálneho okruhu. Žije tu približne 5,6 milióna obyvateľov.

Novosibirsk (Новосибирск) je tretie najväčšie mesto v Rusku po Moskve a Petrohrade, je administratívnym centrom Novosibirskej oblasti. Je to najväčšie mesto na Sibíri a administratívne centrum Sibírskeho federálneho okruhu s rozlohou 502,7 km² žije tu vyše 1,6 milióna obyvateľov.

Jekaterinburg (Екатеринбург) je štvrté najväčšie mesto v Rusku po Moskve, Petrohrade a Novosibirsku. Je najväčšie hospodárske, administratívne, kultúrne, vedecké a vzdelávacie centrum Uralu - Sverdlovskej oblasti a celého Uralského federálneho okruhu, s rozlohou 1111,702 km² tu žije približne 1,5 milióna obyvateľov.

Nižný Novgorod (Нижний Новгород) je piate najväčšie mesto Ruska po Moskve, Petrohrade, Novosibirsku a Jekaterinburgu, ležiace v strednom Rusku, administratívne centrum Povolžského federálneho okruhu a regiónu Nižný Novgorod. Druhé najväčšie mesto na rieke Volga s 1,3 milióna obyvateľov.

Ďalšie významné mestá v Rusku s počtom obyvateľov nad jeden milión sú: Kazaň, Čeľabinsk, Omsk, Samara, Rostov nad Donom, Ufa, Krasnojarsk, Voronež, Perm, Volgograd, Krasnodar.

 

HiSTÓRiA

História Ruska sa začína od kmeňov východných Slovanov, ktorí sa v 6. – 7. storočí presídlili do Východoeurópskej nížiny a následne sa rozdelili na Rusov, Ukrajincov a Bielorusov. História krajiny zahŕňa niekoľko období: antické (predštátne) obdobie (do druhej polovice 9. storočia n. l.), obdobie Kyjevskej Rusi (do polovice 12. storočia resp. do polovice 13. storočia), obdobie fragmentácie (do konca 15. storočia), obdobie do 1721, obdobie Ruskej ríše ( 1721-1917 ), sovietske obdobie ( 1917-1991 ) a moderné dejiny (od roku 1991 po súčasnosť).

Peter VeľkýPeter Veľký

V roku 862 slovanské kmene povolali Varjažčana Rurika a jeho mladších bratov, aby vládli nad troma mestskými oblasťami: Beloozero, Izborsk a Novgorod. Rurik zastavil občianske spory a zjednotil kmene pod svojim vedením. Vznikla kniežacia dynastia Rurikovich. V roku 862 bola vytvorená ruská štátnosť.

V roku 882 knieža Oleg dobyl Kyjev, presunul tam hlavné mesto a spojil tak dve hlavné centrá východných Slovanov. V roku 988 princ Vladimir Svyatoslavich zaviedol kresťanstvo do Kyjevskej Rusi ako štátne náboženstvo. Prvá písomná zmienka o Moskve pochádza z roku 1147. Pevnosť a mesto založil Jurij Dolgorukij v roku 1156. Najvýznamnejšie udalosti ruskej histórie:

862 - začiatok Rurikovej vlády
988 - krst Ruska princom Vladimírom Krasnom Solnyshkom
1480 - Stoj na rieke Ugra
1547 - Ivan Hrozný získal titul cára
1721 - vyhlásenie Ruska za impérium
1783 - anexia Krymu
1799 - zahraničné kampane A.V. Suvorová
1812 - vlastenecká vojna proti Francúzsku
1917 - Októbrová revolúcia a víťazstvo sovietskej moci
1941-1945 - Účasť ZSSR v druhej svetovej vojne.
1991 - rozpad ZSSR a vznik Ruskej federácie

Hlavné historické etapy
Štát Kyjevská Rus v 9. - 10. storočí,
Kyjevská Rus za vlády dynastie Rurikovcov,
Mongolsko-tatárske jarmo,
Alexander Nevsky a Livónsky rád,
Moskovské kniežatstvo,
Ivan Hrozný, Čas problémov, moc dynastie Romanovcov,
Ruská ríša,
Vojna s Napoleonom,
Dekabristi a boj proti autokracii,
Druhá polovica 19. storočia,
Začiatok 20. storočia,
Veľká vlastenecká vojna a sovietsko-japonská vojna,
Obdobie stagnácie,
Kolaps Sovietskeho zväzu,

MAPA RUSKA

Ruské ToPky
Najvyšší vrch: Elbrus 5642 m n.m. Kaukaz
Podnebie: 4 podnebné pásma, arktické, subarktické, mierne pásmo, subtropické.
Priemerná teplota: +45,5°C júl (Utta ); -50°C január (Sibír).
Vodstvo: Jenisej najvodnatejšia rieka.
Najväčšia rieka: Volga.
More: 12 morí

 

ADMINISTRATÍVNE ČLENENIE RUSKA

Ruská federácia je spojenie 89 rozličných subjektov s väčšou či menšou autonómiou, medzi ktorými sú veľké rozdiely nielen čo do rozlohy, počtu obyvateľstva či životnej úrovne, ale aj čo do miery politickej autonómie.

Zoznam republík RF (22)
Zoznam krajov RF (9)
Zoznam oblastí RF (46)
Zoznam autonómnych oblastí RF (4)
Zoznam federálnych miest RF (3)
Zoznam autonómnych oblastí RF (1)

TURiZMUS

Môžete sa opaľovať na morskom pobreží v subtrópoch či obdivovať polárnu žiaru v Arktíde, poprechádzať sa po uliciach s európskou architektúrou alebo zdolať svah kamčatskej sopky. Toľko krásnych miest, že je ťažké vybrať si, kam cestovať. Zoznam 20 hlavných turistických destinácií v Rusku:

Petrohrad Petrohrad

Hlavné mesto Moskva v roku 2023 navštívilo 24,5 milióna turistov, z toho boli 22,2 milióna Rusi. Petrohrad v roku 2023 navštívilo 9,4 milióna ľudí. Juh Ruska a Severný Kaukaz patrí na tretiu priečku najnavštevovanejších turistami. Región Volga navštívilo 15 mil. návštevníkov, Ural a Sibír vyše 7 mil turistov. Zima v Rusku je rovnako čarovná, lyžiarske strediská na Kavkaze ponúkajú komfort prirovnateľný popredným alpských zimným destináciám. Roza Chutor - Soči, Gorki, Alpika, Elbrus sú miesta pre zimné športy a rekreáciu.

ODKAZY TURIZMUS

 

ViERA, NÁBOŽENSTVO V RUSKU

Rusko je sekulárny štát, kde ústava zaručuje slobodu svedomia, slobodu náboženského vyznania vrátane práva jednotlivo alebo spoločne s inými vyznávať akékoľvek náboženstvo, slobodne si voliť, mať a šíriť náboženské a iné presvedčenie a konať v súlade s ním. Hlavnými náboženstvami zastúpenými v Rusku sú kresťanstvo (hlavne pravoslávne, ale aj katolíci a protestanti), islam, judaizmus a budhizmus, hinduizmus.

Kresťanstvo v kresť. Rusku sú zastúpené všetky tri hlavné smery kresťanstva - pravoslávie, katolicizmus a protestantizmus. Okrem toho existujú vyznávači rôznych nových kresťanských hnutí, kultov a siekt.

Ruská pravoslávna cirkev Pravoslávie, náboženským a právnym základom štruktúry a činnosti je Sväté písmo, ako aj Svätá tradícia, ktoré zahŕňa kánony, liturgické texty, diela svätých otcov, životy svätých, ako aj zvyky Cirkvi. Hlavou je Patriarcha Moskvy a celého Ruska Kirill, sídlom Katedrála Krista Spasiteľa v Moskve.

Katedrála Krista SpasiteľaKatedrála Krista Spasiteľa v Moskve

Rozdiely v cirkevnom živote na Východe a Západe sa prejavili najmä po politickom rozdelení dvoch polovíc Rímskej ríše. Ježiš Kristus stále ostáva ústrednou postavou oboch cirkví, rozdiely sa objavovali od 4. storočia, kedy sa na Západe začali ustanovovať iné obrady a obyčaje aké uctieva východná cirkev, to znamená rozdiely sa týkajú pôstu, sviatosti pomazania a celibátu kléru. V roku 1054 sa konštantínopolský patriarcha Michal vyjadril proti tým novotám rímskeho episkopátu. Preto nariadil bulharskému arcibiskupovi Levovi, aby napísal karhajúci odkaz proti týmto novotám. V reakcii na to západná cirkev požiadala východnú cirkev, aby uznala všetky pápežské dekréty, a po presvedčení, že neuspejú, umiestnili na trón cirkvi svätej Sofie bulu, v ktorej prekliali konštantínopolského patriarchu a s ním celú východnú cirkev. Východ vyhlásil na pápeža kliatbu a odvtedy rímsky episkopát odpadá od jedinej, svätej, katolíckej a apoštolskej Cirkvi Kristovej.

_____

 



1 komentár:

  1. ZDRAVÉ NÁPOJE:
    Voda - pre silné srdce
    Mlieko - proti vysokému tlaku
    Zelený čaj - proti rakovine
    Víno - štíhla postava
    Granátové jablká - krvný obeh
    Rakytníková šťava - proti stresu
    Brusnicová - proti infekcii močových ciest
    Kokosové mlieko - rovnováha
    Kakao - proti vysúšaniu pokožky
    Pivo - pevné kosti
    Kefír - dobré trávenie
    Jablčný ocot - proti stresu a nadváhe
    Čierny čaj - proti Alzheimerovi
    Paradajková šťava - proti spáleniu kože
    Mrkvová šťava - krásna pleť
    Pomarančový džús - proti nachladnutiu
    Červená repa - proti málokrvnosti
    Zázvorová voda - proti nevoľnosti
    Káva - proti mŕtvici a infarktu

    OdpovedaťOdstrániť