8.12.2021

Albánsko

Albánsko, Albán­ska republika, je krajina v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove, na pobreží Jadranského a Iónskeho mora. Susediace krajiny sú Čierna Hora, Grécko, Macedónsko a Srbsko. Rozloha 28.748 km². Hlavné mesto je Tirana.

Ilir Meta * Ilir Meta - Prezident od 2017

Albánsko je unitárny štát a parlamentná republika na ceste k de­mokracii. Základným zákonom Albánskej republiky je ústava z novembra 1998. Hlavou štátu je prezident, ktorý má v miestnej politike osobitné postavenie.

POLiTiKA

Prezident je volený nepriamo parlamentom v tajných voľbách na päťročné funkčné obdobie. Vymenovanie prezidenta si vyžaduje trojpätinovú väčšinu všetkých hlasov v parlamente. V súčasnosti zastáva funkciu albánskeho prezidenta Ilir Meta, ktorý sa ujal úradu 24. júla 2017. Orgánom výkonnej moci je vláda (qeveria) – rada ministrov na čele s predsedom vlády, ktorých nominuje prezident a schva­ľuje parlament.

Tirana * Hlavné mesto Albánska Tirana - Mešita Namazgjasë

Albánsko je unitárna parlamentná ústavná republika a rozvojová krajina s ekonomikou s vyšším stredným príjmom, v ktorej domi­nu­je sektor služieb, po ktorom nasleduje výroba. Po skončení ko­munizmu v roku 1990 prešiel procesom prechodu od centralizo­va­ného plánovania k trhovému hospodárstvu.

Albánsko je členom: Organizácia Spojených národov (OSN), Sve­to­vá banka, UNESCO, NATO, WTO, WHO, COE, OBSE a OIC. V roku 2014 prijala Európska únia oficiálnu žiadosť na členstvo v EU.

MAPA ALBÁNSKO

NÁBOŽENSTVO

Asi 60 % obyvateľov Albánska sa hlási k islamu, čo z neho robí najväčšie náboženstvo v krajine. Ku kresťanstvu, ktoré je druhým najväčším náboženstvom v krajine, sa hlási 17 % obyvateľov

Modlitebná mešita - Namazgjasë alebo Jamia Masjid Tirana je vo výstavbe v albánskom hlavnom meste Tirana. Po dokončení bude najväčšou mešitou na Balkáne. Mešita bude mať štyri minarety, každý 50 metrov vysoký, pričom centrálna kupola bude 30 metrov vysoká. Na prvom poschodí mešity bude kultúrne centrum a ďalšie zariadenia. Mešita sa stavia na 10.000 štvorcových metroch pozemku neďaleko budovy albánskeho parlamentu a naraz pojme 4.500 ľudí.

ODKAZYŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára